În zilele de 24 și 25 februarie 2024, Biblioteca Municipală din Câmpulung Moldovenesc a găzduit prima ediție a concursului de șah clasic intitulat „Memorialul Mihai Burduja”, în memoria celui care a contribuit la promovarea șahului în regiunea de la poalele Rarăului.
În cadrul ceremoniei de deschidere, doamna manager a Bibliotecii Municipale, Nicoleta Bogos, a evocat câteva momente din viața regretatului Mihai Burduja și a citit „Decalogul Șahistului” de Mihail Sadoveanu, un set de reguli plin de învățăminte esențiale pentru pasionații de șah: „1. Chibițul să tacă 2. Gesturi să nu facă 3. Orice sfat să lese 4. Să n-atingă piese 5. Să nu fredoneze 6. Să n-aprecieze 7. Să nu facă glume 8. Să nu se afume 9. Să nu facă semn 10. Să fie de lemn.”

Directorul competiției, domnul Vasile Țimpău, elev al lui Mihai Burduja, a evidențiat contribuția deosebită a acestuia în dezvoltarea șahului în zona Municipiului Câmpulung Moldovenesc.

Competiția s-a desfășurat pe parcursul a șase runde, cu un timp de gândire de 30 de minute pentru fiecare jucător și un adaos de 30 de secunde pentru fiecare mutare. Arbitrajul a fost asigurat de Vicepreședintele Clubului Sportiv Șah Suceava, domnul Doru Ailincăi, care și-a făcut debutul în această poziție la un concurs omologat de Federația Română de Șah și Federația Internațională de Șah (FIDE).

La startul competiției s-au aliniat 52 de jucători de toate vârstele, reprezentând 15 cluburi de șah din 7 județe: Suceava, Iași, Bacău, Neamț, Vaslui, Botoșani și Ilfov

La capătul a 2 zile de șah intens și partide interesante, de un nivel tehnic ridicat, câștigătorii au fost următorii:

Clasament General

Locul 1 Suparski Dmitrii – Republica Moldova

Locul 2 Țîmpău Vasile –  Csm Raraul Campulung Moldovenesc

Locul 3 Mitrofan Alexia – Cs Sah Suceava

Locul 4 Dincă Ovidiu  – Cs Ariadna  Suceava

Locul 5 Ismail Claudiu – Cs Sah Suceava

Premii speciale
Locul 1 Feminin Coșeraru Daria Ecaterina – Acs Regional De Sah Nord-Est
Locul 2 Feminin Lupeș Andreea – Acs Regional De Sah Nord-Est
Locul 3 Feminin Druță Antonia Maria – Cs Universitar De Sah Bucuresti

Locul 1 Veterani (S60) Ghilea Andrei  – Cs Sah Suceava

Locul 2 Veterani (S60) Isac Teodor  –  Acs Pionii Regelui Romanesti

Locul 3 Veterani (S60) Portariuc Gheorghe  –  Clubul De Sah Bicazul Bicaz

Locul 1 U1400 Tironeac Matei  –  Csm Raraul Campulung Moldovenesc

Locul 2 U1400 Șulschi Gheorghe  –  Cs Sah Suceava

Locul 3 U1400 Istratii Alexandru   –  Republica Moldova

Locul 1 U1200 Tiron Maricel  –  Cs Sah Suceava

Locul 2 U1200 Nistor Eduard Constantin  – Csm Raraul Campulung Moldovenesc

Locul 3  U1200 Arhire Lucian  – Cs Sah Suceava

Juniori
Locul 1 U16 Dranga Victor Andrei – Csm Raraul Campulung Moldovenesc
Locul 2 U16 Gruia David Andrei – Acs Gambit Husi
Locul 3 U16 Martici Teodor – Csm Roman

Locul 1 U14 Sfichi Andrei  – Cs Sah Suceava

Locul 2 U14 Lupeș Petru – Acs Regional De Sah Nord-Est

Locul 3 U14 Mitrofan Matei – Cs Sah Suceava

Locul 1 U12 Otic Mateo Stefan –  Csm Roman

Locul 2 U12 Patrasc Patric Cezar – Cs Balta Albastra Siretu

Locul 3 U12 Bodea Ștefan Damian – Cs Balta Albastra Siretu

Sponsorul local al competiției , FIRST GYM a dorit să ofere 3 premii inedite:
1.Cel mai tânăr jucător (9 ani) – Lupeș Petru
2.Cel mai vârstnic jucător (89 ani ) – Ghilea Andrei
3.Cel mai bun jucător din Câmpulung Moldovenesc – Hrimiuc Mihai Alexandru

Clubul Sportiv „Șah” Suceava a fost reprezentat de 15 jucători, din care 8 au câștigat premii la diverse categorii.
Mulțumim sponsorilor și partenerilor CS Șah Suceava, cei care susțin activitatea sportivilor noștri:

  1. Agremin Roșcani
  2. Construct Instal Power Suceava
  3. Pensiunea Meteora Suceava
  4. CrisImobiliare Suceava
  5. Federația Română de Șah prin poiectul Educație prin Șah
  6. Ziarul „Crai Nou” Suceava
  7. Lo Ve Ly Photography
  8. Simply Mind Studio
  9. Gravex Company

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *